Zámek Weesenstein (53 km) – rodové sídlo Rudolfa z Bünau, luteránského stavebníka v Krásném Březně.

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 41 min
  • Občerstvení: Zámecká restaurace, kavárna a pivovar.
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Kapli zámku v Krásném Březně (nyní kostel sv. Floriána) nechal 1597–1606 postavit Rudolf z Bünau (1547-1622), pán na Weesensteině a Blansku. Rudolf z Bünau nebyl jen stavebníkem v Krásném Březně, ale nechal provést také renesančním přestavbu svého rodového sídla, saského zámku Weesenstein.

Zámek Weesenstein

Do Německa není moc daleko a jestliže vás zajímají historické památky, nadchnou vás i německé skvosty. Weesenstein má za sebou bohatou historii, kterou doprovázelo mnoho přestaveb a architektonických úprav. Ve 13. století byste na místě dnešního zámku našli tvrz, posléze rytířský hrad, renesanční zámek, rezidenci v barokním stylu a konečně královský zámek. Znalci tady mohou objevit spojení všech stavebních stylů, hlavním lákadlem pro turisty nejsou jenom zámky různých stavebních slohů, ale koňské jízdárny, barokní sál nebo neodolatelný zámecký park. Prohlídky probíhají samostatně.

Na co se ještě můžete těšit

Zámek a přilehlá obec jsou na turisty perfektně připraveny. Dopřejte si občerstvení a nevynechte ani návštěvu zámeckého pivovaru Schlossbrauerei, který najdete na posledním zámeckém nádvoří. Na přání se můžete nechat pohostiti v zámeckých sálech ve slavnostní dekoraci. Nejen pro labužníky je určena královská zámecká restaurace, rustikální zámecká kuchyně, kde se podíváte nejen na přípravu jídel, ale i na různé historické nádobí a přístroje k vaření. Mají zde otevřeno denně kromě pondělků a úterků. Pokud zůstaneme u jídla a občerstvení, nelze zapomenout na zámeckou kavárnu s místem pro cca třicet lidí. Mají zavřeno ve středu a ve čtvrtek.

Areál je přístupný zdarma, vstupné zaplatíte jenom na prohlídku zámku. Zámek vám může připadat tak trochu zmatečně postavený, přece jenom mít konírny v pátém patře a sklepy o jedno patro níže, to se jen tak nevidí. Je to tím, že stavba se rozrůstala od shora dolů.

 

Webové stránky (v němčině, angličtině a češtině): www.schloss-weesenstein.de
Adresa: Zámek Weesenstein, Am Schlossberg 1, 01809 Müglitztal, Německo
Email: Weesenstein@schloesserland-sachsen.de
Telefon: 0049 35027 6260

Parkování: Pod zámkem zaparkují autobusy a osobní automobily.

Jak se dostanete na zámek Weesenstein

Auto: Ze směru Ústí nad Labem/Teplice pojedete po D8, poté k A17 a k dálničnímu výjezdu Pirna – Dohna – Radeberg. Za výjezdem se dejte na pravou stranu po B172 směrem na Altenberg.
Z Děčína se dostaňte do Hřenska. Odkud pojedete na Pirnu po B 172. Následně v Heidenau odbočíte na Altenberg.

Vlak: Nejbližší železniční zastávka od zámku Weesenstein je na trati Heidenau – Altenberg, cca půl kilometru na sever od zámku. Čeká vás příjemná cesta, která je vhodná i pro cyklisty. V Heidenau lze přestoupit na linku S1 drážďanské železniční rychlodráhy. V Bad Schandau můžete uskutečnit přestup na mezinárodní osobní vlaky do nebo z Děčína.


Tipy na výlet

V Krásném Březně se směrem do centra Ústí nad Labem nachází Zoologická zahrada (3 zastávky trolejbusem) – bohatá nabídka programů pro školní výlety ve všední den i pro...

Nedaleko kostela sv. Floriána se v zámeckém parku nachází dopravní hřiště MP-UL. Pro školy se tím nabízí vhodné spojení návštěvy s prohlídkou kostela případně s edukací...

Kostel sv. Floriána (bývalá soukromá luteránská kaple Panny Marie) je součástí areálu zámku Krásné Březno, v němž sídlí Územní odborné pracoviště Národního památkového...